Nem lesz forradalmi az új énekeskönyv

2012. január 03., címkék: egyházzene, fekete csaba, énekeskönyv, generális konvent

Jelenleg több mint öt-hat száz ének az a keret, amelyből reménység szerint összeáll az új református énekeskönyv – tudtuk meg a szerkesztményt előkészítő bizottság elnökétől. Fekete Csaba annak kapcsán beszélt a 2010-ben megkezdett munkáról, hogy a Zsinat legutóbbi ülése előtt is szerepelt a testület beszámolója. Elmondta, a mostani, 1948-ban kiadott énekeskönyvhöz képest szűkebb biztosan nem lesz az új, inkább bővítésre lehet számítani.

Megújulás és énekeskönyv

2011. május 05., címkék: énekeskönyvi bizottság (zsinat), fekete csaba, egyházzene

A készülő énekeskönyv szerkezete fő vonalakban már kialakult, most a közelmúltban, illetve a korábbi évszázadokban keletkezett énekek tanulmányozása folyik – mondta el Fekete Csaba, az Énekeskönyvi Bizottság elnöke. A tervek szerint a nyomdai előkészítés 2013-ban kezdődik, a megjelenés 2015-re várható.

Hagyomány és haladás – új református énekeskönyv készül

2010. március 04., címkék: fekete csaba, új református énekeskönyv, bódiss tamás, Háttér, egyházzene

„Az új énekeskönyv szerkesztésénél mindent elölről kell kezdeni” – vélekedik Fekete Csaba. A Magyarországi Református Egyház Énekeskönyv Bizottságának tiszántúli tagja szerint ha „nem lesznek kántorok és olyan lelkészek, akik tudják, hogy mit jelent az éneklés, akkor hiába szerkesztünk új énekeskönyvet, ettől nem fog megújulni az egyház”. A mai ember egészen más világban él, és ezzel számolni kell – ezt már Bódiss Tamás mondja. A Magyarországi Református Egyház énekügyi előadója szerint bővíteni kell az énekek témáját, hogy választható legyen a textushoz, vagy különböző alkalmakhoz, például az iskolai, vagy intézményi ünnepségekhez, konfirmációhoz, kereszteléshez, egyéb eseményekhez és természetesen az egyházi évhez. Február végén jött létre az Énekeskönyv Bizottság, amely nyolc tagból áll. A testület feladata, hogy megkezdje a leendő új énekeskönyv előkészítésének munkálatait, amelyről Bódiss Tamást és Fekete Csabát kérdeztük.